fbpx

Maya Vakfı’nın ana psikososyal destek programı, Project Lift bünyesinde 6-12 yaşları arasındaki Suriyeli çocuklar için gerçekleştirilen Tut Elimi programının onuncu ayağı; UNHCR desteği, IMC ortaklığı ve Sultanbeyli Belediyesi ile Sultanbeyli Mülteci Merkezi’nde gerçekleştirildi.

33 Suriyeli aileyle yapılan ön görüşmeler sonrası 59 çocukla başlayan terapi süreci, uygulanan grup terapi seansları ve Okuma Günü’nü takiben yapılan Sosyal Aktivite Günü’yle son buldu. Program sonrası 33 aileyle gerçekleştirilen görüşmeler ve klinik ekibin saha gözlemleri üzerinden Ocak ayında hazırlanan rapora göre; program süresince düzenlenen travmaya yönelik sanat terapi atölyelerine katılan çocukların huzursuzluk, gelecek kaygısı, içe kapanma, ani irkilme, sosyal hayattan uzaklaşma gibi travmaya dayalı problemlerinde belirgin gerilemeler saptandı. Bunun yanında katılımcı çocukların sosyal ve iletişim becerileri, okul başarısı, ev içi aile yaşantısı, arkadaş ilişkileri, kendilerini farklı şekillerde işlevsel olarak ifade etme ve yardımlaşma becerileri yönünde olumlu değişimler gözlemlendi.

Aileler memnun
Programın parçası olarak 17 Ocak’ta Project Lift atölye çalışmasına katılan çocukların aileleriyle yapılan 2. aile eğitiminde ise pozitif ebeveynlik ve disiplin metodları, zorlu yaşam olayları&olası etkileri ile baş etme stratejileri, semptomlar ve altında yatan nedenler, öfke ve stres yönetimi konu başlıkları, vaka örnekleri ve ailelerin paylaşımları üzerinden interaktif bir şekilde ele alındı.

Kalbimiz beraber
Yine Ocak ayında, Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar Belediyesi’nin desteğiyle bölgedeki 15 Temmuz şehitlerinin çocukları için bir Project Lift Kalp Kalbe atölyesi düzenlendi. Programa 11 çocuk katıldı.

479 çocuğun hayatı değişti
Sonuç itibarıyla uygulanmaya başlandığı 2014 yılından itibaren Project Lift bünyesinde Suriyeli çocuklarla yapılan Tut Elimi ve Türkiyeli çocuklarla yapılan Kalp Kalbe programları ile toplam 479 çocuğa ulaşıldı.