fbpx

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Maya Vakfı arasında imzalanan münhasırlık protokolüyle temelleri atılan Travmaya Duyarlı Okullar projesi başladı. Maya Vakfı protokolle, İstanbul genelinde Suriyeli öğrencilerin devam ettiği tüm geçici eğitim merkezlerinde (GEM) proje uygulaması için çalışabilecek. Projenin temel amacı bu merkezlerdeki öğrencilerin milli eğitime entegrasyonunu kolaylaştırmak. Travmaya Duyarlı Okullar, bu nedenle milli eğitimin genelinde uygulanmak üzere bir pilot proje olarak değerlendiriliyor.

Proje kapsamında geçici eğitim merkezlerindeki idareciler, öğretmenler ve hizmetliler bir personel oryantasyonuyla çocuk koruma ve travmalı çocuğa yaklaşım konusunda destekleniyor. Öğretmenler ayrıca katıldıkları öğretmen eğitimlerinde temel travma, travmalı çocuklarla sınıf yönetimi ve çocuk koruma politikaları hakkında bilgilendiriliyor. Haftada bir kaç kez gerçekleştirilen öğretmen süpervizyonlarıyla da öğretmenlerin eğitimlerde edindikleri teorik bilgilerin sahadaki uygulaması kontrol ediliyor. Okullardaki tüm öğrenciler ise Maya Vakfı’nın ana psikososyal destek programı olan Project Lift altında gerçekleştirilen travmaya yönelik sanat terapisi atölyelerinde toplam 17’şer seans terapi görüyor. Toplu seanslar sonrası değerlendirmeye alınan çocuklardan gerek görülenlerle bireysel terapi seanslarına devam ediliyor.

Projenin ilk ayağı için seçilen Fındıkzade, İskender Paşa ve Oruç Gazi geçici eğitim merkezlerindeki toplam 609 öğrenciden Fındıkzade GEM’deki 191 öğrenci, Mart ve Nisan aylarında 5 haftalık bir terapi programından geçti. Fındıkzade GEM ve İskenderpaşa GEM’deki öğretmenler için de Mart başında öğretmen eğitimleri düzenlendi. İskender Paşa GEM’de ise öğretmen süpervizyonu ve personel oryantasonuna devam ediliyor. Oruç Gazi GEM’deki çalışmalar ise gelecek eğitim öğretim dönemiyle başlayacak.