fbpx

Maya Vakfı’nın ana psikososyal destek programı Project Lift dahilinde 2014 yılından beri yürüttüğü gönüllülük programı kapsamındaki eğitimlerin sonuncusu İstanbul Bilgi Üniversitesi’, Kuluçka Merkezi’nde yapıldı.

Böylece Maya Vakfı’nın “psikososyal destek” alanında terapistlere yardım amacıyla yetiştirdiği gönüllü sayısı yeni katılımcılarla birlikte 400’ü geçti.

Değişik milletlerden, büyük çoğunluğu 18-24 yaşları arasındaki bu gönüllülerden 151 kişi, her an aktif olarak sahada çalışabilecek durumda. Gönüllülerin tümü İngilizce, büyük kısmı İngilizce – Türkçe, 87’si de hem Arapça hem İngilizce ve sınırlı yetkinlikte de olsa Türkçe konuşuyor. Bu, psikososyal destek alanında Ortadoğu’dan gelen mültecilerle çalışan kurumların sahadaki destek ihtiyaçları anlamında büyük bir fırsat yaratıyor.

Dönemsel olarak yapılan gönüllülük başvurusunu takiben gruplar halinde oryantasyonları tamamlanan gönüllüler, sonrasında klinik terapistler tarafından eğitime alınıyor. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan gönüllülerden uygun olanlar da Project Lift programı dahilindeki atölye çalışmalarında klinik ekibe destek olmak üzere alanda görevlendiriliyor. Atölyelerde, klinik terapistlerin gözetiminde ve süpervizyonunda saha deneyimi edinen gönüllüler her atölye dönemi sonrasında birlikte katıldıkları kaynaşma aktiviteleriyle de birbirleriyle olan sosyal bağlarını güçlendiriyor.