fbpx

Çocuklarla Şiddet Hakkında Nasıl Konuşabiliriz?

Şiddet, insan eliyle oluşan travmaların başında yer alır. Şiddete maruz kalan bir kadında, güvenliğine yönelik tehdit algısı oluştuğu için korku, endişe, kaygı gibi duygular ortaya çıkar. Süregelen olumsuz duygular ile mücadele eden kadın güvenlik, insanlara ve kendine güvenme ilgili olumsuz düşüncelere sahip olur, sürekli tehdit içerisindeymiş gibi tetikte olur. Bu durum kadının yaşadığı travmatik deneyim sonrası psikolojik sağlığının tehlikeye girmesine sebep olabilir.

Şiddet içeren davranışların döngüsel bir yapısı da vardır ve şiddet öğrenilen bir davranış biçimidir. Bu döngü fark edilmediği ve kırılmadığı sürece şiddet artarak devam eder. Şiddet davranışlarının en önemli öğrenme kaynağı, şiddeti uygulayan kişinin kendi ailesi olduğu için, aile içi şiddetin bulunduğu bir ailede büyüyen çocuklarda şiddet gösterme eğilimi artabilir. Ayrıca aile içi şiddete tanık olan veya maruz kalan çocuklar korku, utanç, suçluluk, çaresizlik gibi yoğun duygular yaşayabilirler.

Çocukların bu duygularına alan açabilmek için onlarla nasıl konuşabiliriz?

  • Şiddet içeren bir olay sonrası çocuklarda korku, çaresizlik, suçluluk gibi duygular tetiklenebilir. Yargıdan uzak ve güvenli bir alan oluşturarak duygularını ifade etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

  • Çocuklara şiddetin şaka olmadığını hatırlatabilirsiniz. Bir davranışın şaka olarak kabul edilebilmesi için bu olaya herkesin gülmesinin gerektiği, kimsenin canının yanmaması, üzülmemesi, kırılmaması gerektiğini belirtebilirsiniz.

  • Çocuklara şiddetin sonuçlarının neler olduğunu anlatabilirsiniz.

  • Farklı sorular ile çocuklarınızın empati kurmalarına yardımcı olabilirsiniz.

  • Çocuklarınıza karşı sözel fiziksel ve duygusal şiddete başvurmadan iletişim kurarak onlara model olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

MERKEZ
Akat Mahallesi Öztürk Sokak No:3 34335
Akatlar Beşiktaş İstanbul Türkiye
Tel: +90 (531) 980 72 37 // +90 (212) 351 00 20
Haritada görmek için tıklayın

BALAT ÇOCUK ve GENÇLİK MERKEZİ
Fener Mahallesi Tevkii Cafer Mektebi Sokak No:24
Balat Fatih İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 525 25 36
Haritada görmek için tıklayın

E-POSTA
info@mayavakfi.org