fbpx

Çocukların psikolojik olarak sağlam ve esnek olmasını nasıl sağlayabiliriz?

Yetişkinlere çocukların psikolojik dayanıklılığını arttırmalarına destek olacak birkaç önerimiz var!

Koşulsuz sevginizi hissettirin: Çocukların iyilik halini koruyabilmesi ve sevildiğini hissetmesi için yetişkinlerin hem aralarında hem de çocuklar ile şiddetsiz, destekleyici ve güvenli ilişkiler kurması gerekir. Bakım verenin sıcaklığı ve koşulsuz sevgisi çocukta sağlam özgüven gelişimini destekleyecektir. 

Model olun: Yetişkinler olarak stres ile başa çıkabilmek konusunda kendiniz için çözümler bulabilmek, kendinize ruhsal ve fiziksel olarak rahatlayabilmek için vakit ayırmak, olumlu değerleri ve aktiviteleri hayatınıza katabilmek, ihtiyaç duyduğunuzda başkalarından destek isteyebilmek gibi konularda model olabilmeniz son derece kıymetlidir.   

Beden ve ruh sağlığı ilişkisini gözetin: Psikolojik dayanıklılığın en önemli unsurlarından biri de fiziksel dayanıklılık ve sağlıktır. Yaşamda karşılaşılan olumsuz koşullara rağmen ayakta kalabilmekte rutinler ve alışkanlıklar önemli rol oynar. Çocukların da yemek, uyku, oyun gibi alanlarda rutinlere sahip olmaları, gerektiğinde belirli esneklikler dahilinde bu rutinlere devam etmeleri önemlidir.

Dinleyici olun: Psikolojik olarak dayanıklı çocuklar yetiştirebilmenin en önemli yollarından biri onları dinlemek, anlamak ve ihtiyaçlarına yanıt vermektir. Çocuklar özellikle belirli bir yaşa kadar meydana gelen olumsuz olaylardan kendilerini sorumlu tutabilirler veya hayatta meydana gelen pek çok olayın sebebini bilmeyebilirler. Bu da onlarda yıkıcı olabilecek korku, kaygı, öfke, suçluluk gibi duygulara sebep olabilir. Yetişkinlerin dikkat etmesi gereken çocuğun sözlü/sözsüz mesajlarına karşı duyarlı olmak, onları içtenlikle dinlemek ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmektir.

İlgili Yazılar

MERKEZ
Akat Mahallesi Öztürk Sokak No:3 34335
Akatlar Beşiktaş İstanbul Türkiye
Tel: +90 (531) 980 72 37 // +90 (212) 351 00 20
Haritada görmek için tıklayın

BALAT ÇOCUK ve GENÇLİK MERKEZİ
Fener Mahallesi Tevkii Cafer Mektebi Sokak No:24
Balat Fatih İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 525 25 36
Haritada görmek için tıklayın

E-POSTA
info@mayavakfi.org