fbpx

Maya Vakfı

Doğal afet, pandemi, göç, aile kaybı ve zorbalık gibi sebeplerle travmaya maruz kalmış 5-24 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere psikososyal destek hizmetleri sunuyoruz.

Uzaktan Psikolojik Danışmanlık hizmetimiz devam ediyor.

Haberler

Hakkımızda

Maya Vakfı

Herkesin insanca yaşamayı ve gelecek umudu taşımayı hak ettiğine inananıyor, 5-24 yaşındaki çocuklar ile gençlerin zihinsel, fiziksel ve akademik gelişimine katkıda bulunuyoruz.

16 yaşında bir lise öğrencisiyken Emir Özsüer’in, yaşadıkları topraklardan ayrılarak başka ülkelere sığınmak zorunda kalan çocuklara duyduğu hassasiyet, 2014 yılının Aralık ayında Project Lift’in doğmasını sağladı. Ruh sağlığı ve psikososyal destek programı olarak başlayan proje hızla büyüdü, derinleşti ve zenginleşti. İhtiyacın büyüklüğü ve Project Lift’in olumlu etkileri, henüz bir yıl geçmeden Vakfın kurulmasına vesile oldu. Maya Vakfı özgür, güvenli ve üretken bir çocukluk yaşamış sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum hayaliyle Haziran 2015’te faaliyete başladı.

Programlarımız

Balat Çocuk ve geNÇLİK MERKEZİ

2017 yılında açılan Balat Çocuk ve Gençlik Merkezimizde çocuklar için psikososyal destek ve çocuk koruma hizmetleri veriyoruz. Haftanın her günü açık olan merkezimizde çocuklar için güvenli bir alan yaratmayı amaçlıyoruz.

TRAVMAYA DUYARLI OKUL PROGRAMI

Program kapsamında öğretmenlere yönelik eğitim ve süpervizyonlar; okul yönetimine çocuk koruma prosedürlerine dair oryantasyon, çocuklara yönelik akran zorbalığıyla başa çıkma, sosyal uyuma yönelik kültürel kaynaşma ve yaratıcı okuma günü gibi rehabilitasyon çalışmaları yürütüyoruz.

PhotoLIFT

PhotoLIFT Projesi ile fotoğraf temelli psikososyal destek atölyeleri kapsamında İstanbul’da yaşayan 14-18 yaş arasındaki dezavantajlı çocukları psikososyal açıdan desteklemeyi ve sosyal uyumlarını güçlendirme amaçlıyoruz.

KAPASİTE GELİŞTİRME PROGRAMI

Kapasite Geliştirme Programı ile dezavantajlı gruplara hizmet sağlayan kurum çalışanlarına yönelik travmaya duyarlılığı artırmayı ve psikososyal destek konusundaki kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Nasıl Yapıyoruz?

Çocukların travmalarını atlatmalarına yardımcı olmak için uyguladığımız Project Lift modelimizle Psikolojik İyileşme Becerileri (SPR) modelini temel alarak görsel sanatlar, müzik, dans ve hareket terapilerini kullanıyoruz. Maya Vakfı, SPR modelini sanat terapileri metodu ile birleştirip uygulayan ve bu konuda öncülük yapan tek kurumdur.

Problem çözme becerileri oluşturma

Pozitif beceriler edinme

Duyguları tanıma ve reaksiyonları düzenleme

Farklı düşünme

Sağlıklı sosyal ilişkileri yeniden inşa etme

DESTEK OLUN

Düzenli veya tek seferlik bağışlarınızla psikososyal desteğe ihtiyaç duyan çocukların bireysel ve grup terapi seanslarına katılarak mutlu saatler geçirmesine ve hayatlarında travmanın değil mutlu saatlerin izini taşımasına destek olun.

Gönüllü Ol

Gönüllülerimiz, değişimin parçası olarak hayallerimizi paylaştığımız yol arkadaşlarımızdır. Daha fazla çocuğa ulaşmamıza destek olup etki alanımızı genişletmemize yardımcı olurlar. Siz de değişimin bir parçası olmak için yanımızda olmak ister misiniz?

MERKEZ
Akat Mahallesi Öztürk Sokak No:3 34335
Akatlar Beşiktaş İstanbul Türkiye
Tel: +90 (531) 980 72 37 // +90 (212) 351 00 20
Haritada görmek için tıklayın

BALAT ÇOCUK ve GENÇLİK MERKEZİ
Fener Mahallesi Tevkii Cafer Mektebi Sokak No:24
Balat Fatih İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 525 25 36
Haritada görmek için tıklayın

E-POSTA
info@mayavakfi.org