fbpx

Çocuk Kimdir? Çocuk Hakları Sözleşmesi Nedir?


18 yaş altı bütün bireyler çocuktur.

Çocuk hakları sözleşmesi çocukların yaşaması ve gelişmesi, ayrım gözetilmemesi, çocuğun yüksek yararının gözetilmesi ve çocuk katılımını temel alan; çocuklara özgü hakların tamamını içeren sözleşmedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilmiştir. Türkiye Sözleşmeyi 14 Eylül 1990’da imzalamış, ‘Taraf Devlet’ konumuna gelmiştir.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 1

Çocuklara Yönelik Hiçbir Şekilde Ayrım Yapılamaz!

Çocuk hakları tüm çocuklar içindir. Çocukların ya da ebeveynlerinin ırkı, dili, dini, cinsiyet, siyasal düşünceleri, etnik ve sosyal kökenleri, statüleri fark etmeksizin tüm çocuklar için geçerlidir. Bu nedenler ile hiçbir çocuğa ayrım yapılamaz.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 2

Her Durumda Öncelikle Çocuğun Yararı Düşünülür!

Devlet, mahkemeler, yasalar çocukları ilgilendiren faaliyetlerde çocuğun yararını temel alır. Devlet, çocukların koruma ve bakımının yerine getirilmesi için yasal ve idari önlemler alır; çocukların güvenliği, sağlığı konularında yetkili makamların çalışmalarını destekler.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 3

Tüm çocukların Yaşama ve Gelişme Hakkı Vardır!

Aile, Toplum, Devlet çocukların yaşamını korumaktan ve sağlıklı gelişimini desteklemekten sorumludur.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 6

Çocuk Katılımı Haktır!

Her çocuk, kendisini ilgilendiren herhangi bir konu ya da işlem sırasında görüşlerini serbestçe ifade etme, görüşlerinin dikkate alınmasını isteme ve katılma hakkına sahiptir.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 12

Çocuğun Her Türlü İhmal ve İstismardan Korunma Hakkı Vardır!

Çocuklara yönelik ihmal ve istismarı önlemek aileden başlayarak toplumun her kesiminin ve her kurumun sorumluluğundadır. Ancak Devlet, bütün bu sorumlulukların yerine getirmesi için bilinç oluşturmak, politika geliştirmek, sorumluları görevlerini yerine getirirken desteklemek, sorumlulukların yerine getirilmesini izlemek ve boş bir alan kalmamasını güvence altına almak gibi kapsayıcı bir sorumluluğa sahiptir.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 19

Çocukların Sağlık Hakkı Vardır!

Devletler, çocuğun olabilecek en iyi sağlık düzeyine kavuşma, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini veren kuruluşlardan yararlanma hakkını tanırlar. Hiçbir çocuğun bu tür tıbbi bakım hizmetlerinden yararlanma hakkından yoksun bırakılmamasını güvence altına almak için çaba gösterirler.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 24

Çocukların Eğitim Hakkı Vardır!

Devletler, çocuğun eğitim hakkını kabul ederler ve bu hakkın fırsat eşitliğini sağlar. İlk öğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler; Orta öğretim sistemlerinin genel ve mesleki nitelikte olmak üzere çeşitli biçimlerde örgütlenmesini teşvik ederler, yüksek öğretimi yetenekleri doğrultusunda herkese açık hale getirirler. Okullarda düzenli biçimde devamın sağlanması ve okulu terk etme oranlarının düşürülmesi için önlem alırlar.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 28

Çocukların Dinlenme, Boş Zaman Değerlendirme ve Kültürel Etkinliklere Katılma Hakkı Vardır!

Devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkını saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin (etkinlikler) konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 31 

İlgili Yazılar

İyilik yapan yumuşak oyuncaklarla tanıştınız mı?

17 Ocak – 15 Şubat 2022 tarihleri arasında www.IKEA.com.tr üzerinden alınan her SAGOSKATT yumuşak oyuncak için IKEA, Maya Vakfı'na 10 TL bağış yaparak çocuklara yönelik psikososyal destek çalışmalarına katkıda bulunuyor!  Detaylar www.IKEA.com.tr'de, hemen keşfedin....

Sevgililer Günü hediyeniz çocuklara mutlu saatlere dönüşsün

Paylaşmak, sevginizi göstermenin en güzel yöntemlerinden biri! Peki bu Sevgililer Günü’nde mutluluğunuzu çocuklarla paylaşarak çoğaltmaya ne dersiniz? Gelin, seçeceğiniz sertifika ile sevginiz çocuklara mutlu saatler getirsin.#ÇocuklaraMutluSaatler nedir? Maya Vakfı...

Toplumsal faydayı arttırmak üzere AbilityPool ile bir araya geldik

Gönüllülüğün dijital platformu olan AbilityPool ile iyiliği çoğaltmaya devam ediyoruz. AbilityPool, halka açık birçok projeyi tek çatı altında toplayarak ülkemizde gönüllülük çalışmalarını dijitalleştirerek çoğaltmayı amaçlayan bir sosyal girişimdir. Farklı...

2021 WISE Zirvesi’nde ödülümüzü aldık

Kurucu Başkanımız Esra Özsüer, Travmaya Duyarlı Okul Programımızla kazandığımız WISE Ödülü’nü, 8 Aralık’ta Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 2021 WISE Zirvesi’nde aldı.2016 yılından bu yana İstanbul ve Şanlıurfa’da 12.000’i aşkın öğrenciye ulaşan Travmaya...

Yeni yıl hediyeniz Çocuklara Mutlu Saatlere dönüşsün!

Yılbaşı sertifikalarımızla sevdiklerinizin yeni yılını kutlarken çocuklara mutlu saatler armağan etmeye ne dersiniz?#ÇocuklaraMutluSaatler nedir? Maya Vakfı olarak Balat Çocuk ve Gençlik Merkezimizde; savaş, göç, şiddet, aile kaydı gibi sebeplerle travmaya maruz...

MERKEZ

Akat Mahallesi Öztürk Sokak No:3 34335
Akatlar Beşiktaş İstanbul Türkiye
Tel: +90 (531) 980 72 37 // +90 (212) 351 00 20

Haritada görmek için tıklayın

BALAT ÇOCUK ve GENÇLİK MERKEZİ

Fener Mahallesi Tevkii Cafer Mektebi Sokak No:24
Balat Fatih İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 525 25 36

Haritada görmek için tıklayın

E-POSTA
info@mayavakfi.org