fbpx

Çevrimiçi PDR Destek Atölyelerimize davetlisiniz!

Travmaya Duyarlı Okul Programımız kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz PDR Destek Atölyelerimize davetlisiniz! Pandemi sürecini göz önünde bulundurarak hazırladığımız atölye içeriğimizde bu kez pandemi, izolasyon ve okula dönüş gibi konu başlıkları da yer alıyor.

Travmanın temelinde yatan “inşa ettiklerimizin yıkılması ve anlamlandıramama” durumuyla hepimizin karşılaştığı bu dönemde, öğrencilere destek verebilmeleri için rehber öğretmenlerin ihtiyaçlarının görülmesi ve desteklenmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu bakış açısıyla; travma, travmaya duyarlılık, özel konular, kişisel sınırlar, travma odaklı görüşme ilke ve teknikleri, zorbalık konularına ek olarak öz-düzenleme uygulamaları ve iyilik hali çalışmalarını atölye içeriğimize ekledik. Güvensizlik, belirsizlik, kontrol edememe hislerinin yaşamımızdaki etkisine eğitimlerde değiniyoruz. Çocukların okula gidemediği dönemde evlerinde neler yaşıyor olabileceklerini ele alıyoruz. Bununla birlikte eğitimimizde, sosyal izolasyon döneminde okula dönüşün öğrencilere nasıl geldiğini ve rehber öğretmenlerin onları nasıl destekleyebileceğini detaylı bir biçimde konuşmayı planlıyoruz. Eğitim içeriklerimizi, çalışmalarımızda temel aldığımız SPR (Skills for Psychological Recovery) modeli ile çerçeveliyoruz ve altı SPR becerisini farklı konular kapsamında eğitimimizde kullanıyoruz.

Rehber öğretmenlerle çalışırken merkezimize öğrencileri alıyor olsak da bu dönemde kendi duygu düzenlemesini sağlayamayan bir bireyin başkasına desteğinin mümkün olamayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple gündemin getirdiklerini göz önünde bulundurarak rehber öğretmenlerin ihtiyaçlarını da öncelikli olarak hedef alıyoruz. Rehber öğretmenlere eğitimi tamamladıktan sonra faydalanabilecekleri el kitabı ve öğrencileriyle uygulayabilecekleri aktiviteleri içeren kitapçıkları iletmeyi planlıyoruz.

Eğitimimizde öğretmenler; bir taraftan travma, travmatik deneyimlerin çocuk üzerindeki etkilerinin nasıl göründüğü, öğrencilere travmaya duyarlı bir şekilde nasıl yaklaşabileceği, yüz yüze ve çevrimiçi ortamda hangi durumlarda hangi aktivite ve egzersizleri uygulanabileceği ve hem kendilerini hem de öğrencilerini esnek dayanıklılık aralığında/tolerans penceresinde nasıl tutabileceklerine dair bilgileri edinebilecekler. Bir yandan da öğretmenler, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sosyal desteğin iyilik halimiz üzerindeki etkisini deneyimleyebilecekleri bir alan bulabilecekler.

Atölye programını incelemek için tıklayın. 

18-19 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz bir sonraki eğitime başvurmak için tıklayın.

 

İlgili Yazılar

Pandemi Döneminde Çocuklar: Aile İçi İletişim

Pandemi süreci ile ev içi alışkanlıklarda ve yaşam pratiğinde birtakım değişiklikler meydana gelmiş ve anne, baba ve çocuklar iç içe olmak durumunda kalmışlardır. Aile içi sözel ve sözel olmayan iletişimin artması ve her zamankinden daha fazla bir arada zaman geçirme...

read more

Işığın İzinde online fotoğraf sergimiz ödül aldı

Fotoğraf temeli psikososyal destek projemiz PhotoLIFT kapsamında hayata geçen Işığın İzinde adlı online fotoğraf sergimiz, Horizon Interactive Awards 2020’de "Silver WebSites" ödülüne layık görüldü! 14-18 yaş arasındaki dezavantajlı çocukların kadrajından İstanbul'u...

read more